Як стати успішним тестувальником

Багато хто вважає, що тестування ПЗ – це пошук помилок. Іноді я кажу тестувальникам: «Не намагайся знайти якомога більше помилок, старайся пропустити якомога менше!», І мене не розуміють: а в чому різниця?

А різниця величезна! У цій статті я хочу розповісти, в чому вона полягає, і які інструменти необхідно використовувати для справжнього корисного тестування.


Що таке пошук помилок?

Я тестую продукт. Моє завдання – завести якомога більше багів. Воно й логічно! Заводити баги тестувальнику завжди приємно, це видимий вимірний результат роботи, І чим їх більше, тим більше мене цінують як тестувальника.

Які області я буду тестувати в такому випадку? В першу чергу, найнестабільніші. Найчастіше вони нестабільні тому, що менш пріоритетні, але це неважливо, значно важливіше кількість багів.

Що буде, якщо я зіткнуся з багом, який складно відтворити? ROI (Return on Investment) на його дослідження рахується в голові дуже швидко. Навіщо мені з ним возитися, якщо я за цей же час зможу завести 3 менш критичних, зате більш простих?

Які тести я проводитиму в першу чергу? Звісно, найбільш нестандартні. Ввести в поле логіну «Війну і мир», поділити на нуль, вставити в профіль фотографію у форматі .exe.

Іноді на співбесідах тестувальники у відповідь на прохання «протеструйте калькулятор» перераховують цікаві та слушні тести, але в числі перших тридцяти немає тесту «перевірити складання» та інші базові операції.

Саме так виглядає пошук помилок, що не має нічого спільного з тестуванням.


Що таке тестування?

Я тестую продукт. Моє завдання – пропустити якомога менше пріоритетних для користувача багів. Чим менше багів пропущено, чим менше невдоволення клієнтом виражено – тим вище я оцінюю ефективність своєї роботи.

Які області я буду тестувати в цьому випадку? Природно, я почну з найпріоритетніших для користувача. Навіть якщо вони стабільно і успішно працюють, я все одно буду перевіряти основні користувальницькі сценарії, щоб ні в якому разі не пропустити серйозних проблем.

Що буде, якщо я зіткнуся з труднощами? Наприклад, з дефектом, що складно відтворюється, або нерозумінням бізнес-процесу користувача, або нестачею вимог? Якщо це важливий функціонал, то я буду з’ясовувати «що не так», «як правильно». На створення дефекту в підсумку може піти чимало часу, і з точки зору баг / час результат ефективності тестування буде не дуже високий, проте у мене з’являться більш глибокі знання про продукт, архітектуру, користувачах.

Які тести я буду проводити в першу чергу? Звичайно, найбільш стандартні. Виконання найосновнішого сценарію в найосновніших умовах щоб переконатися, що найважливіший функціонал працює. І тільки після цього я перейду до менш стандартних сценаріїв.


Результати тестування і пошуку помилок

У випадку з пошуком помилок, в короткостроковій перспективі результати вище: багів заводиться більше і відразу.

Але в довгостроковій перспективі все не так райдужно:

 • через відсутність глибоких знань про продукт, поступово починає зростати % пропущених дефектів
 • команда розробки зайнята виправленням страшних-жахливих-немислимих багів, отриманих шляхом кліка на одну і ту ж кнопку 144 рази в IE в повний місяць
 • в реліз потрапляють деякі жахливо неприємні і очевидні для користувача баги
 • кількість помилок, що будуть знаходитися, в довгостроковій перспективі падає

Як перейти від пошуку помилок до тестування?

Щоб тестування було ефективним і корисним в довгостроковій перспективі, необхідно слідувати простим правилам і використовувати ключові інструменти тестування:

1. Аналіз продукту і документування тестів

Клікаючи на кнопки, можна завести багато багів – але не можна сказати, що було перевірено. Єдине рішення – документування тестів. Докладні тест-кейси, що пригнічують тестувальників і віднімають багато часу, бувають потрібні дуже рідко. А ось чек-листи з переліком «що потрібно перевірити» – необхідні.

Що вони дають:

 • Ви аналізуєте продукт, виписуєте основні фічі, дії, їх параметри. Таким чином істотно знижується ризик що-небудь забути.
 • Чек-листи – відмінне нагадування «тут треба заглибитися». Є якась невиразна фіча з недостатнім описом. Як її тестувати? У тестуванні без тестів найпростіше сказати «я повернуся до цього пізніше», і вже ніколи не повернутися. А з тестами – у вас висітиме тест, в якому незрозуміло як і що перевіряти, ви будете такі тести бачити і не забудете необхідність з’ясування.
 • Чек-листи можна і ПОТРІБНО узгоджувати. З розробниками, аналітиками. Вся команда включається в процес тестування, тестувальники дізнаються багато нового про продукт, колективний розум покращує якість тестування. І крім одноразового підвищення якості окремо взятого чек-листа, підвищується якість тестування в цілому: тестувальники починають більше розвиватися, ці знання з часом окупаються у вигляді більш результативного тестування.

Запорука успіху у веденні тестів – створення карти, по якій ви будете йти. Мета – покрити весь продукт. Тільки, будь ласка, не треба відмазок про жахливу ресурсоємність – можна покрити проекти з мільйонами рядків коду менше ніж за місяць-півтора. І в процесі написання таких тестів піднімалися несподівані питання і спливали критичні помилки, які незважаючи на наявність горе-тестерів бовталися в продукті роками.

2. Оцінка тестування

Щоб не бути сліпими кошенятами, необхідно оцінювати ефективність тестування. Аналізувати припущення помилки і причини їх пропуску. Покриття функціоналу та коду тестами. Рівень задоволення користувачів, через анкети і збір зворотного зв’язку. Якість заведення помилок, опитуючи розробників.

ЗАВЖДИ є що покращувати, і відсутність безперервного процесу вдосконалення – неминуче болото.

3. Обговорення цілей тестування з командою

Багато хто вважає, що у тестування є певні міфічні цілі. І що вони завжди однакові.

Як би не так!

У кожному проекті, компанії, команді цілі свої власні. Чи всі їх розуміють однаково? Проговорювали ви їх вголос?

Щоб приносити максимум користі, треба добре розуміти, в чому ця сама користь полягає. І не дивуйтеся, якщо думка РМ-ів і розробників не буде відповідати вашому розумінню. Треба не переконувати їх, а підлаштовуватися під поточні проектні цілі!

4. Розуміння користувачів і їх бізнес-процесів

Залишається загадкою, як це можливо, але тим не менше це факт: найчастіше тестувальники перевіряють продукт, нічого не знаючи про користувача.

 1. Як цей продукт використовується?
 2. Навіщо він взагалі потрібен, які проблеми вирішує?
 3. Яка середня кваліфікація у користувачів?
 4. В яких умовах працюють користувачі? На яких середовищах, обладнанні?

Не треба здогадок і додумок про «в середньому про галузі»! Тестувальники повинні ідеально знати своїх користувачів. Часто їм цю інформацію не надають аналітики. Схаменіться! Не знаючи користувача, тестувати продукт по-нормальному неможливо.

5. Технічна кваліфікація і розуміння архітектури

Для ілюстрації наведу баг, який недавно завели в баг-трекері:

Зайти на сайт тестованого продукту http: //****.ru в браузері Firefox
Ввести логін і пароль
Зайти з того ж комп’ютера в браузері Opera
Просить повторно ввести логін і пароль, автоматично НЕ логинится.

Такі баги не просто неприйнятні, вони ганьблять тестувальників і діскредитують цю галузь в цілому! Щоб заводити дефекти правильно, необхідно розуміти платформу, на якій написаний тестований продукт. Якщо ми говоримо про веб-тестування, то можна хоча б вказати в баг-репорті код помилки, що повертається сервером, подивитися подробиці файрбагом, надати докладну інформацію і заощадити розробці масу часу!


Висновки

Дуже багато розробників не люблять тестувальників. І правильно роблять!

Проте хороших тестувальників люблять і цінують всі. Але тестувальників, а не клікерів і шукачів багів!

Вчіться дізнаватися, що не так, що не подобається іншим учасникам команди розробки. Обов’язково дослідіть пропущені помилки і робіть все для того, щоб більше їх не пропускати. Не женіться за заведенням багів – вашою мантрою повинні бути «щастя користувача», «якісний продукт» і «успішний проект», а не «завести якомога більше багів» – дуже часто ці 2 мети виявляються занадто далекі один від одного.

We #StandWithUkraine.
Learn how you can help too!

#Stand­With­Ukraine

We don't know how long the war will last. But what we do know is that we can't stand aside and watch.

The fastest way you can help too is to support Ukraine financially. The National Bank of Ukraine (NBU) has opened a multi-currency account for that purpose. Learn more

This account accepts donations in US, Canadian and Australian dollars, euros, British pounds, Swiss francs, yuan and yen.

UA823000010000032302338301027

Also accepting cryptocurrency donations – the fastest way to help. Learn more

BTC – 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P

ETH, USDT (ERC-20) – 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14

Spread the word!