Ця стаття призначена для тих, кому потрібно проходити співбесіду на вакансію тестувальника. Можливо, Ви тільки починаєте свій шлях, або прагнете поліпшити умови роботи, або хочете змінити компанію, бо в поточній Вас щось не влаштовує. Незалежно від причин, за якими Ви шукаєте роботу, Вам можуть бути корисні наведені нижче поради.
Загальні питання
Питання загального змісту найчастіше задають HR (якщо вони, звичайно, є). Однак такі ж або схожі на них питання задають і технічні керівники.
1. Чому Ви змінюєте місце роботи?
Це питання зазвичай задають незалежно від того, продовжуєте Ви працювати на поточному місці або вже пішли з нього. Досвідчені менеджери таким чином визначають мотивацію і проблеми, з якими стикався співробітник. Менш досвідчені керівники інтуїтивно визначають наскільки підходить співробітник до вакансії.
Як відповідати на це питання?
На це питання треба відповідати правду. Звичайно, Вам краще утриматися від щирих висловлювань про інтелект ненависного керівника або від безпосередньої критики політики попередньої компанії, де затримують зарплату. Але, тим не менш, тут максимально важлива правда, і в цьому зацікавлені особисто Ви в першу чергу: якщо Ви йдете з попередньої компанії через проблеми, з якими гарантовано зіткнетеся на новому місці роботи – то Вам краще продовжити пошуки. Приховавши те, що змусило Вас поміняти роботу, Ви швидше за все не дізнаєтеся, чи є аналогічні проблеми на новому місці.
Підготуйтеся до цього питання заздалегідь. Якщо Вам нема чого приховувати, і Ви змінюєте роботу через закриття цікавого проекту, відсутності перспектив кар’єрного зростання або невисокою зарплати, то Ви можете сміливо пояснити ситуацію. Якщо ж причиною є те, що «Вас недооцінюють», або мають місце конфлікти – підберіть максимально стримане пояснення ситуації. Утримайтеся від критики – з критиканами мало хто любить працювати!
2. Чому Ви вибрали нашу компанію?
На думку безлічі HR’ів, які володіють сакральними знаннями, лояльний до компанії співробітник має більше шансів на тривалу і продуктивну роботу. А відтак – і більше шансів на прийняття на роботу.
Як відповідати на це питання?
До цього питання теж досить важливо підготуватися. Зайдіть на сайт компанії, почитайте про неї. Знайдіть плюси, які Вам дійсно важливі. Не варто перебільшувати Ваш інтерес до компанії, і не варто показувати важливим щось, на що Вам, якщо чесно, абсолютно наплювати. Але знайдіть хоча б пару існуючих для Вас плюсів: цікава прикладна область, перспективи, можливість спілкуватися англійською мовою або хоча б зручне розташування офісу. Правильно відповівши на це питання, Ви отримаєте масу переваг:
Виділитеся з переважної більшості людей, не готових відповісти на це питання
Отримайте від HR-а якщо не медаль, то як мінімум «плюс за лояльність»
Ви відобразите свої інтереси, які допоможуть визначити відповідність Вас і вакансії, причому в двосторонньому порядку.
3. Чому Ви хочете працювати саме в тестуванні?
Це питання задають не просто так. Часто в тестування йдуть співробітники, які розцінюють цю область як проміжний етап – перед розробкою, аналітикою, і т.д. І в цьому підході є як мінімум дві проблеми:
Співробітник не зацікавлений в серйозному розвитку в «проміжної» області – отже, розраховувати на продуктивну роботу не доводиться, і роботодавець отримає «вічного джуніора»
Співробітник скоро піде, і ця вакансія звільниться знову, як наслідок – пошуки доведеться продовжити. Тому, роботодавці значно більше зацікавлені в співробітниках, які проявляють інтерес до області тестування – це в деякій мірі запорука розвитку та довгострокової взаємодії із співробітником.
Як відповідати на це питання?
Правду. АЛЕ! Якщо Ви не розцінюєте тестування як своє покликання – може, і не треба влаштовуватися на цю роботу? Ви завжди можете влаштуватися відразу в розробники, нехай і не на велику зарплату – але, отримавши досвід, побудувати кар’єру згідно з бажаннями. Проміжний етап у тестуванні зовсім не є необхідним і в подальшій роботі програмістом навряд чи допоможе.
4. Ким Ви хочете працювати через 1 рік / 3 роки / 5 років?
Цим питанням роботодавці вбивають двох зайців. По-перше, вони засвідчуються ще раз в вашії зацікавленості в галузі. А по-друге – дивляться, наскільки Ваші очікування відповідають тому, що може надати компанія.
Як відповідати на це питання?
Вдумливо. Якщо Ви ніколи не задавалися цим питанням, то на етапі пошуку роботи якраз пора про це задуматися. Визначившись з відповіддю, Ви зможете більш ефективно вибирати пропозиції про роботу і визначати, наскільки Вам підходить той чи інший роботодавець. Розповівши про свої плани на співбесіді, Ви покажете себе цілеспрямованим співробітником і дасте можливість роботодавцю відповісти Вам, здійсненні чи Ваші плани в обраної компанії. І якщо це неможливо – то Ви обов’язково знайдете більш відповідне місце роботи!
Питання з тестування
Цілком логічно, що для тестувальника найважливіше добре знання своєї спеціальності. Тому цій частині співбесіди грамотні менеджери приділяють максимум уваги. Нижче розглянемо основні питання, що задаються на співбесідах.
1. Що таке тестування чорного ящика?
В залежності від посади та зарплати, на яку Ви розраховуєте, Вам швидше за все будуть задаватися питання різної складності, пов’язані з глосарієм області тестування. Початківця співробітника запитають про чорний ящик і класи еквівалентності, а більш досвідченого – про ефект пестициду. При цьому питання не обов’язково будуть ставитися до регулярно використовуваним в обранії компанії термінам: роботодавцю важливо дізнатися Ваше розуміння галузі в цілому. Грамотні відповіді на різні питання показують Вашу зацікавленість у тестуванні і глибоку методологічну підготовку, які позитивно позначаться на результатах роботи.
Так як про такі теоретичні питаннях ходять чутки, багато шукачів в процесі підготовки до співбесіди читають глосарії і намагаються запам’ятати визначення, не вникаючи в суть і не намагаючись зрозуміти. Є тестувальники, які знають визначення класів еквівалентності напам’ять, але в практичному завданні не справляються з їх використанням. Тому, погортати в ніч перед співбесідою глосарій – це добре, але обдурити роботодавця таким чином навряд чи вдасться. Ви можете подати себе на співбесіді краще, можете акцентувати увагу на сильних сторонах – але у Вас не вийде показати роботодавцю навички, яких насправді немає.
Підготуватися до таким питанням за один день не вдасться. Виділіть час – Вам це допоможе і на співбесіді, і в подальшій роботі. А матеріали з тестування Ви можете знайти в інтернеті і на нашому сайті.
2. Протестуйте ліфт!
Отже, Ви розповіли, що таке класи еквівалентності і граничні значення. Прийшов час перевірити, чи вмієте Ви їх використовувати. І ось, Вас просять протестувати ліфт. Або олівець. Або калькулятор, джинси, чашку. Неважливо що. Завдання – швидше за все незвичне і нестандартне. Що чекає від Вашої відповіді роботодавець?
• Здатність мислити творчо. Для тестерів це дуже важливо. Якщо на питання «протестуйте чашку» тестувальник не може придумати жодного тесту, то, швидше за все, з тестуванням нового компоненту у нього теж виникнуть проблеми.
• Структуризація. Якщо тестування калькулятора починається з ділення на нуль, то тестувальник швидше за все не вміє пріоритезувати тести і не дуже добре розуміє основних завдань, що покладаються на тестування.
• Уміння використовувати методики, які в теорії здаються такими простими. Якщо на ліфті Ви плануєте їздити з кожного поверху на кожен поверх – значить, розуміння класів еквівалентності не пішла далі теорії.
• Уміння використовувати всі можливі види тестування. Тестування навантаження ліфта (викликати з усіх поверхів), об’ємне тестування чашки (налити в неї максимум води), продуктивність калькулятора при операції додавання, юзабіліті джинсів і документація на олівець – кращі способи показати, що Ви можете креативно працювати.
Правильна відповідь на подібне питання випливає з описаних вище вимог до відповіді. Структуруйте інформацію. Дізнайтеся максимум про об’єкт, що тестується. Визначте, що ви будете перевіряти в рамках функціонального і нефункціонального тестування. Подумайте, як Ви можете оптимізувати набір тестів, щоб не перевіряти все підряд. І ні в якому разі не починайте свою відповідь з конкретних тестів – марна праця відрізняється від грамотного тестування попередніми продумуванням своїх дій.
3. Розкажіть, як створювати тест-Кейс
Або Як написати тест-план, як створити фреймворк автоматизації тестування або що-небудь ще. Найгірше, що Ви можете зробити при відповіді на це питання – намагатися зробити вигляд, що Ви вмієте робити щось, коли насправді цього ніколи не робили. Якщо тема Вам добре знайома, і Ви знаєте, як відповідати – вперед! Якщо ж Ви не впевнені в правильності своїх думок – обов’язково попередьте про це собесед фразою на кшталт «Я ніколи цього не робив, але мені здається правильною буде наступна послідовність дій …». Щирість завжди підкуповує, а помилки у відповіді не будуть сприйматися строго. Якщо ж Ви будете розповідати «правильний» підхід, коли самі в ньому не впевнені, і наговорите дурниць – навряд хтось захоче брати Вас на роботу.
4. Навіщо взагалі потрібно тестування?
Просто переконайтеся, що Ви знаєте, як відповідати на це філософське питання.
5. Як визначити якість продукту?
Це питання, як і попереднє, теж досить часто трапляється. Google допоможе Вам бути до нього готовим.
Технічні питання
В рамки цієї статті не входять розповіді про настройку DNS і запити до баз даних. Але є якісь загальні поради, яких варто дотримуватися:
1. Не намагайтеся зробити вигляд, що знаєте щось, якщо Ви цього не знаєте.
По-перше, нестача технічних знань швидко компенсується і роботодавці рідко приділяють дуже серйозну увагу цьому питанню. По-друге, невдало приховуване незнання завжди викликає недовіру: чи можна вірити решті словам кандидата? А по-третє, потенційний роботодавець може розділяти думку про те, що, захищаючи неправильну точку зору, люди частіше допускають помилки в роботі.
2. Якщо бачите, що не дуже вдало відповіли на попередні питання – ініціюйте відповіді самі, але за темами, які знаєте краще.
Наприклад, якщо Ви невдало відповіли на запитання про MS SQL, скажіть самі, що зате Ви маєте досвід роботи з Oracle і тому швидко зможете «перепрофілюватися».
3. Зарекомендуйте себе як досвідченого читача документації
Здатність швидко і самостійно розібратися в незнайомій технології або інструменті цінуються вище, ніж наявні знання. Не соромтеся хвалити себе. Якщо після Ваших слів про те, що Ви не розбираєтеся в Rational Robot, рекрутер трохи знітився – гордо скажіть, що зате в Silk Test Ви розібралися всього за тиждень і зуміли багато чого (конкретизуйте) в ньому зробити. Природно, тут теж говорити потрібно правду!
Висновок
Головне – не боятися. Ви шукаєте роботу, а роботодавець шукає грамотного співробітника. Ви обоє зацікавлені в результаті. Бути прийнятим на невідповідну роботу – значно гірше, ніж отримати відмову. Пробуйте, не нервуйте, вчіться! І розвивайтеся для себе – а не для «галочки» на співбесіді. Хай щастить!